Tecavüz önleyici elektrikli iç çamaşırı

Yaratıcı iş fikirleri en yaygın sosyal problemlere çözümler getirmeye devam ediyor.Cinsel taciz mağdurlarının çoğaldığı Hindistan’da üç öğrenci kadınların saldırganlardan korunması için elektrikli iç çamaşırı üretti.

Hindistan’da son dönemde artan tecavüz vakaları yeni bir buluşun ortaya çıkmasına neden oldu. Hindistan’daki mühendislik öğrencileri tecavüz önleyici iç çamaşırı geliştirdiler böylece kadınların tecavüzden kurtulacağını iddia ediyorlar.

İç çamaşırının ismi Society Harnessing Equipment (SHE). İç çamaşırının üzerinde basınç sensörleri ve elektrik şoku veren devreler var. Bunlar sayesinde çamaşır zorlandığında saldırgana elektrik şoku veriyor. Aynı anda üzerindeki GPS sistemiyle aileye ya da polise haber veriyor.

Öğrencilerin açıklamasına göre iç çamaşırın içinde popoya yakın bir yerde polimerle kaplı  bir devre var; çünkü anketlere göre kadınlar öncelikli olarak arka taraflarından tacize uğruyorlar.

Bu çamaşırın yaratıcılarından üniversite öğrencisi Manisha Mohan, Hindistan Times’a şöyle konuştu:  “Bir kızı taciz etmek isteyen saldırgan, basınç sensörleri aktive olur olmaz hayatının şokunu yiyecek GPS ve GSM modülleri kızın ailesi ile birlikte polise SMS gönderecek.”

 

Hindistan Times’daki habere göre yaratıcı fikrin sahibi Mohan, yıkanabilir bir kumaş arayışı içinde olduklarını ve kumaşı bulur bulmaz iç çamaşırı piyasaya süreceklerini söyledi. Bu iç çamaşarının tecavüzü sevişmeden nasıl ayıracağı, çamaşırı giyen kadını çarpıp çarpmayacağı ise merak konusu. Karmaşık mekanik yapısı nedeniyle ürünün herkesin kesesine uygun olup olmayacağı da şu an için belirsiz.

Projeye ait web sitesindeki tanıtım fotoğrafında göğsünde kablolarla beyaz gecelik giymiş bir kadın var. Mohan yaratıcı projesine ilham veren olayın, yakın zamanda Delhi ve Bangalore’de meydana gelen tacavüz vakaları olduğunu söyledi.

Yasalar kadınları korumuyor. Bu nedenle biz de kadınları domestik, sosyal ve iş yerindeki tacizlerden korumak için bu fikri ortaya attık.” diyor öğrenciler web sitelerinde.

Sosyal bir yaraya çözüm getiren bu yaratıcı iş fikri tacizlerin önüne ne derece geçer bilinmez ama şimdiden kendini tüm dünyaya beğendirmiş durumda. Ürün piyasaya çıktığında ülkemizde de bu ürünü pazarlamak isteyen cesur girişimciler olabilir. Bu konuda detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top