Yapay zeka teknolojisine sahip konuşan şehir!

Teknolojik inovasyonlar dur durak bilmiyor. İngiltere’deki Hello Lamp Post! projesi insanlara caddelerde yer alan objelerle mesajlaşma imkanı tanıyor. 

“İnternet Objeleri” adlı teknolojik yeniliğin ortaya çıkmasıyla birlikte EVRYTHNG web sitesinde günlük hayatımızda kullandığımız objeleri internete taşıyor. Şimdi de İngiltere’nin Bristol şehrinde Hello Lamp Post! projesiyle kamu malı objeler internete bağlandı. Bu projeyle turizmin canlanması hedef alınıyor.

Bu projenin fikir babası PAN ajansı Bristol şehir konseyinin açtığı İnteraktif Şehir yarışmasını kazanarak bölgede yaratıcı teknolojiden nasıl yararlanılacağını gösterdi. Projeye göre lamba direkleri, ışıklı yol direkleri, posta kutuları ve otobüs durakları birer birer internete bağlandı. Vatandaşlar cep telefonları vasıtasıyla bu objelerle sohbet edebilecek. Ayrıca yapay zeka teknolojisi kullanılarak objeler insan sesiyle konuşturuldu. Sohbet esnasında şehir hakkında hikayeler anlatılıyor.

Projenin amacı kamu alanlarını daha eğlenceli hale getirmek ayrıca şehre fazladan ziyaretçi çekmeyi sağlamak. Bu teknnolojik inovasyon bizim ülkemize de gelse nasıl olur?

[hana-code-insert name=’orta’ /]

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top