Teknolojik ceket ile müzik yapın!

Son zamanlarda meydana getirilen en büyük inovasyonlardan biri giyilebilen teknoloji. Bu alanda birçok yenilikçi iş fikirleriyle karşılaşır olduk. California’da bulunan Machina şirketinin ilk ürünü MJ v1.0 isimli ceket üzerinde bulunan kontrol devreleri ve sensörlerle el hareketlerini müziğe dönüştürüyor.

Cekette, giyen kişinin parmak hareketlerini okuyan esnek sensörler, kol hareketlerini tespit eden ivme ölçer bir joystick ve dört buton bulunuyor. Sensörler kablosuz olarak bilgisayar veya bir mobil cihaza bağlanıyor ve müzik yapımında kullanılan MIDI kontrol devreleri vasıtasıyla çalışıyor. Ceketi giyen kişi ceketin hangi bölümünün hangi sesi çıkaracağını ayarlayabiliyor. Örneğin kolu yukarı kaldırmak ses seviyesini yükseltir ya da sesin perdesini değiştirir. Butonlar davul sesi çıkarmak için ya da şarkının bir kesiminin sürekli çalması için programlanabilir. Bir VST eklentisi ceketle birlikte popüler müzik yapma programı olan Ableton Live’ı kullanmayı sağlıyor. Tasarım ekibi daha ileri seviye kullanım için iOS ve Android uygulamları geliştiriyor. Müzik yapmak için tasarlanmış olsa da sensörler teknik bilgisi olanlar tarafından başka dijital amaçlarla da kullanılabilir.

Normal ceket olarak da kullanılan MJ v1.0 sensörlerle donatılmış bir teknoloji harikası. Proje Kickstarter’da şimdiden 75 bin dolardan fazla para topladı. Machina şimdi ceketi yıkanabilir kılmak, rahat giyilmesini sağlamak ve bol müzik üretebilecek hale getirmek için uğraşıyor. Şirket ilk örneklerini 285 dolardan satışa çıkardı. Aşağıdaki video projeyi ayrıntılı olarak açıklıyor:

MJ v1.0 modayı, sesi ve hareketi birleştirerek sanatçılar için bir müzik devrimi gerçekleştiriyor. Sizce bu giyilebilir teknoloji inovasyonu başka hangi amaçlarla kullanılabilir?

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top