Yürüyen Reklam Modeli

Sıradışı para kazanmaya yollarına her geçen gün bir yenisi eklenmekte . Mohawk saçı başlı başına görmezden gelinemeyecek bir saç stili fakat birileri bu saçı daha da ilgi çekecek hale getirdi.

Pompano Beach, Florida’dan 31 yaşındaki  girişimci Mohawk Gaz—gerçek adı Gasmy Joseph yıllardan beri saçlarını Mohawk stilinde kestiriyordu fakat geçtiğimiz yıl sıradışı saçının gerçek potansiyelini keşfetti. Bir arkadaşı Gaz’a saçıyla doğum günü partisini yaymasını istedi ve birden Gaz’ın kafasında bir ışık yandı “Neden saçımla etkinliklerin duyurusunu yapmıyorum?” dedi. Fikir büyük başarı getirdi, o gün bugündür Mohawk stili saçına sprey boyayla çeşitli resimler çizdiriyor. Tanıtıma ihtiyacı olan arkadaşları için saçlarına reklam alıyor. Bir yemek şirketi olan Deliver Lean, Mohawk Gaz’ın saçına kendi logosunu çizdirerek onu Miami Heat ve Florida Panthers maçına gönderdi ve çok iyi sonuçlar aldı. Şirket kurucusu “Bu inanılmaz bir tanıtım aracı,” şeklinde açıklama yaptı. “Bu çok iyi bir fikir ve daha önce de hiç yapılmamış.”

Sıradışı işini herkese tanıtmak için  girişimci Mohawk Gaz en iyi çalışmalarını içeren bir web sitesi kurdu ve her gittiği yerde el ilanları dağıttı. Fakat bu girişimci için herşey para demek değildi. Aslında saçına aldığı reklamların çoğu arkadaş hatrı için yapılmıştı ve sık sık da saçına kendi zevki için Marilyn Monroe, Mona Lisa ve Kimbo Slice gibi çeşitli protreler çizdiriyordu. Şimdiye kadar yaptırdığı en ilgi çeken resimlerin başında gerçek bir basket potası astırıp saçına çizdirdiği bir basketbol panosu ve NBA maçı için özel olarak yaptırdığı Miami Heat logosuydu.

Gasmy haftada en az bir kez saçına resim çizdirdiğini söylüyor fakat farklı müşterileri olursa haftada üç kez de saçına resim çizdirdiği oluyor. Mohawk’ını göstermek için kulüplere, partilere, yardım toplama etkinliklerine ve daha başka birçok yere gidiyor. “Bana ihtiyacınız olursa yahudi gelenekleri etkinliklerinde de yer alırım,” diyor. “Bana nasıl ulaşabileceğinizi söylemiyorum işte bu da en önemli farkım.”

Mohawk Gaz saçını reklam amaçlı olarak kullanan ilk kişi değil. Geçtiğimiz kasım ayında Austin’li girşimci Brandon Chicotsky, kel kafasına reklam alarak yürüyen reklam panosuna dönüşmüştü.

Sizce başka ne gibi girişimcilik fikirleri hayata geçirilebilir?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top