Cafe Açmak İçin İpuçları

Cafelerin çoğu neden başarısız olur, sorusunu yanıtlamaktansa neden bazıları başarılı olur sorusunu yanıtlamak daha mantıklıdır.

Başarılı cafe açmanın sadece bir sırrı yoktur. Doğrusunu söylemek gerekirse sıkı çalışma, kapsamlı tecrübe veya şans veya bunların hepsinin birleşimi başarının özetidir.

Farklı başarı dereceleri olan on beşten fazla cafe açtım ve işlettim. Bir cafenin şans da dahil başarılı olmasını sağlayacak binlerce neden varken ben size büyük bir şehirde açtığım cafeyi başarılı yapan faktörlerden bahsedeceğim.

 

İstikrarlı bir biçimde en iyi espressoyu sunun:

Sürekli olarak %100 kaliteyle sunabileceğiniz bir ürün bulmak verebileceğiniz en iyi ticari kararlardan biridir. Aslına bakacak olursanız ben %80 taraftarıyım. Müşteriler on rakibinizi geride bırakarak espresso için sizin dükkanınıza gelecekse en pahalı yerde dükkan açmanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken en iyi espresso makinesi almak ( İtalyan yapımı, doğru pompa ve sıcaklık seviyeleri ayarlanabilen ), makineyi su arıtma cihazı ve mineral cihazıyla birlikte kurmak, konik öğütücü kullanmak ve sadece en kaliteli Arabika veya %90 Arabika %10 Robusta çekirdeklerden almaktır. Her fincanın eğitimli bir barista tarafından yapıldığından emin olun.

 

Ergonomi hayati önem taşır:

Kahve istasyonu ( kahvelerin yapıldığı yer ) ve düzeni baristaların bütün hareketlerini rahatlıkla yapabileceği bir şekilde tasarlanmalıdır. Personelin diğer personelle çalışma alanı için rekabet etmemesi gerekir. Yüksek hacimli çay ve kahve satışları her cafenin temel taşıdır. Bu nedenle personelin alttaki çöp bidonlarına, çekirdek kutularına ve dolaba konulmuş sütlere,  tezgah üstünde yer alan fincanlara, öğütücü parçalarına ve en üstte yer alan depolanmış ürünlere kolayca erişebilmesi gerekir. Ayrıca yıkama işlerinin hızlı ve kolay olması için gömme lavabolarında yer alması gerekir. Yazar kasayı baristaların çalışma alanına yakın bir yere koyun. Bu sayede baristalar hem müşterilerin siparişlerini duyar hem de kalabalık zamanlarda avantaj sağlar.

 

Sadakat kartları kullanın:

Sadakat kartlarına uzun sürede direndim… Ancak gerçekten işe yarıyorlar. Yırtılmayacak ve müşterilerin cüzdanında iyi görünecek kaliteli bir kart olduğundan emin olun. Müşteriler yedinci kahvelerini aldıktan sonra sekizincinin bedava olduğunu öğrendiğinde çok mutlu olurlar. Müşteri edinmenin en kolay yollarından biri sadakat kartlarıdır.

 

Çoklu satışları teşvik edin:

Bir cafenin sadece kahve satarak faturalarını ödeyemez. Kahve dükkanınıza gelmelerinin öncelikli nedeni kahve olsa bile birden fazla şey satmanız size avantaj sağlar. Bu nedenle muffinler, kurabiyeler ve pastalar gibi çay ve kahveye eşlik eden geleneksel ürünlerden de satmanız ve soğuk yiyecekler, soğuk içecekler ve sıcak yiyecekler satarak çoklu satış yapma şansınızı arttırmanız gerekir.

 

Çeşitleri sınırlandırın:

İlk defa cafe açma niyetinden olan girişimcilerin çoğu bol çeşidin ve geniş ürün yelpazesinin rekabet üstünlüğü sağlayacağını düşünür. Ancak müşteriler aç olduğunda veya susadığında veya ikisi birden aynı anda olduğunda bu kadar çok çeşidin olması müşterileri sıkıntıya sokacağını unuturlar. Gerekli kategorileri sunun ancak sınırlı ve stratejik sunumlar olsun. ( örneğin üç lezzet yeterlidir, üç boy yeterlidir, üç çeşit yemek/içecek yeterlidir) Çeşitlerinize ekleyeceğiniz her ürün daha fazla çoklu yönetim ( maliyetler ) yapmanıza neden olacaktır.

 

Stratejilerinizi hatasız uygulayın:

Cafeler gibi rekabetçi pazarlarda ilgi çekmek çok önemlidir ve müşterileri dükkanınıza nasıl çekeceğinizi bilmeniz gerekir. Müşterilerin tekrar gelmesini sağlamak ve sizi başkalarına tavsiye etmelerini sağlamak için planlama yapmalısınız.

 

Tezgah hizmeti:

Tezgah hizmeti kahve dükkanları için en ucuz ve en etkili sistemdir. Ayrıca müşteriler tarafında da kabul edilmiştir. McDonalds’a bu anlamdaki global başarısından dolayı teşekkür etmek lazım. Tezgah hizmeti hem sizin için hem de müşteriler için sorunsuzdur ve aynı zamanda ücret giderlerinizi de ciddi anlamda düşürür. Müşterilerin siparişini aldıktan sonra ödemelerini kabul edin, onlara bir numara veya zil verin, siparişleri hazır olduğunda ya zil çalsın ya da siz seslenin. Tezgah hizmetini uyguladığınız taktirde kahvaltı ve öğle yemeği zamanı gibi dükkanın en yoğun ve talebin en yüksek olduğu zamanlarda hem siz hem de müşterileriniz daha az stresli olur.

 

Mümkün olduğunca önceden hazırlanmış ürünler kullanın:

Müşteriler her zaman ne istediklerini bilmez. Müşteriler sizi bir uzman olarak görür ve onlara yiyecek ve içecek kombinasyonlarında yardımcı olmanızı ister. Cafe konseptinde en iyisi önceden hazırlanmış yiyecekler kullanmaktır. Özel yiyecekler sizin için yüksek maliyetli olabilir çünkü siparişe göre yiyecek hazırlarsanız sürümden kazanamazsınız ve yoğun olan zamanlarda iş hacminizi kısıtlarsınız. İşte bu nedenle özel siparişler almak yerine önceden hazırlanmış yiyeceklerden satın.

 

Müşteri ihtiyaçlarını bilin:

İşletme sahiplerinin çoğu cafe sahipleri de dahil olmak üzere müşterileri tatmin etmek için neye ihtiyaçları olduğunu tam olarak bilmezler ve bu nedenle yanlış noktalara konsantre olurlar. Müşteriler cafelere sadece aç oldukları ve susadıkları için gitmezler. Stresli ofis ortamından kurtulmak, ilişkiler kurmak ve geliştirmek, iş ve anlaşmalar yapmak  veya yalnız oldukları zamanlarda cafe çalışanlarıyla sohbet etmek için de giderler. Müşterilerin tam olarak neye ihtiyaç duyduğunu bilmeniz müşterilerin yeniden gelmesine ve başarınızın devam etmenize yardımcı olur.

 

Paket servise odaklanın:

Eminiz ki bütün arkadaşlarınız rahat koltuklar ve masa servisleri almanızı, bedava Wi-Fi olmasını ve ekinlikler düzenlemenizi söylüyor. Ancak şunu unutmayın ki eline bir kahve alıp bütün gün keyif yapan müşteriler kiranızı ödemeyecek. Finansal anlamda en başarılı olan cafelerimde dükkanı sevimli gösteren sınırlı sayıda çok da rahat olmayan banklar ve bar tabureleri var çünkü paket servise odaklandım. Paket servis müşterileri oturan müşterilerle aynı parayı öder ancak işgal maliyetleri yoktur ve ilk kahvesini bitirip bedava Wi-Fi hizmetini kullanarak arkadaşlarıyla Facebook üzerinden chat yapan müşteriler oturmaya devam ederken siz paket servis yaparak 10 müşteriye aynı anda hizmet edebilirsiniz.

 

Ön kısımda servis yapın:

Restoranlar gibi cafeler de fazla insana hizmet verir. Cafenizin başarılı olması istiyorsanız dükkan sahibi olarak dikkatli, özenli ve sorumluluk sahibi olmalısınız. Müşteriler sizden bunu bekler ve personel de sizin sipariş aldığınızı veya kahve yaptığınızı görürse işine daha fazla sarılır ve daha hareketli olur.

Dikkat ettiyseniz cafenizi trafiğin yoğun olduğu bir yerde açın diye bir şey söylemedim. Bunun nedeni gerekli olmamasıdır. Tabi ki cafenizi insanların olduğu bir yerde açacaksınız ancak illa ki trafiğin yoğun olduğu bir yer bulmanıza gerek yoktur. Birincisi aylık kira masrafınız çok yüksek olur, ikincisi dükkan yeri için bankalar, telekomünikasyon şirketleri, moda evleri veya franchise zincirleriyle rekabet etmeniz gerekir ve üçüncüsü trafiğin yoğun olması her zaman yüksek geri dönüş alırsınız anlamına gelmez. Ben bu hatayı bir kere yaptım. Düşük kira cafenizin finansal anlamda daha başarılı ve sürdürülebilir olmasına yardımcı olabilir.

Bu kapsamlı bir liste değildir ancak başarılı bir cafe açmak isteyenlere bir takım fikirler vermektedir.

Cafe açmak istiyorum diyenlere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz.

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top