Küçük Bir Dükkan Açmak

Küçük bir dükkan açmak için çok fazla sermayeye ihtiyacınız yoktur. Dikkatli ve özenli bir çalışma sayesinde ufak bir alan, küçük bir bütçe ile müşterileri çeken bir dükkan açabilirsiniz. Hatta, büyük mağazaların arasında bile kendinize bir yer edinebilirsiniz. Küçük bir dükkan açmak için gerekenleri sizler için sıraladık :

 

1-Demirbaşları, kirayı, envanteri ve diğer sabit masraf kalemlerini içeren bir bütçe belirleyin. Dükkanınızı açmadan önce tüm bu masraf kalemlerini karşılayabilecek bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir. Eğer her biri için yeterli bütçeniz bulunmuyorsa, bu durumda yerel bir bankadan ya da bir kuruluştan kredi almayı düşünebilirsiniz.

2– Oldukça görünür bir lokasyon seçin. Küçük bir perakende mağazası hem araç hem de yaya trafiğinin yoğun olduğu, kolay ulaşılabilir bir yerde bulunmalıdır. Daha çok müşteri çekebilmek için, bilinen büyük bir mağazanın yakınında bir yer seçebilirsiniz.

3 -Dükkanınızı kiralayın , ancak sözleşme imzalanmadan önce yapılması gereken bazı tadilatlar olup olmadığını öğrenin. Dükkanınız için gerekli izin ve yetki belgelerini alın. Belediye ile ne tip evraklara ihtiyacınız olduğu konusunda görüşebilirsiniz.

4- İnsanları çekmek için bir işaret koyun. İşaretin uzaktan da görülebilecek büyüklükte olması gerekmektedir. Eğer yola yakınsanız ışıklı bir afiş koymayı düşünebilirsiniz.

5-Eğer bir perakende mağazası açmayı düşünüyorsanız, ne satacağınıza karar vermişsiniz demektir. Satacağınız malların alımı için birden fazla tedarik yoluna sahip olduğunuzdan emin olun. Eğer tedarikçilerinizden veya üreticilerinizden bir tanesi kapatırsa, siz yine de işlerinize devam edebilir durumda olun. Farklı müşterileri çekmek için farklı ürün grupları satmayı düşünebilirsiniz.

6-En uygun sigortayı bulmak için araştırma yapın. Mal envanterinizin sigortalanması gerekecektir, ancak müşterilerin mağazada kırıp dökebileceği mallarınızı da sigorta kapsamına almalısınız.

7-Dükkanınızı hem çekici hem de içinde rahat dolaşılabilir şekilde düzenleyin. Dükkanı dağınık hale sokmadan ve müşteriler için herhangi bir tehlike oluşturmayacak şekilde, olabildiğince fazla mal ile doldurun. Eğer dükkan çok küçük ise, bazı ürünlerin sadece resimlerini asıp, gerektiğinde depodan çıkartılabilecek şekilde düzenleyebilirsiniz.

8-Dükkanınızın reklamını yapın. Bu daha çok ne kadar bütçeniz olduğuna bağlıdır. Yeni mağazanızı halka tanıtmak için reklam son derece önemlidir.Yerel gazete ve bilboardlara reklam vermeyı , el ilanları dağıtmayı düşünebilirsiniz.

 [hana-code-insert name=’orta’ /]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top