Evsiz Olmak İçin Para Ödemek mi?

İsveç’te bir evsiz olmak için para ödemek zorundasınız. Evet, şaka değil! Şimdilerde İsveç’te lüksün ve konforun birarada olduğu maceracı ve farklılık arayan turistler için garip bir otel moda. Göteborg’daki bu otelin adı Faktum Otel.

Faktum Otel evsiz olmayı, sokakta yaşamanın nasıl olduğunu merak edenler için bir fırsat sunuyor. İnternette bir oda kiralarken evsizlerin uyuduğu mekanlardan birini seçiyorsunuz. Otelin resmi sitesinde çok çeşitli “evsizlerin mekanları” temalı odalar var:  şehir parkının karanlık köşeleri, terkedilmiş bir değirmenin tuvaleti, kanalizasyon kanalının yanı vs. gibi.

Kalmak istediğiniz oda temasını seçmek için site size her bir mekanı ayrıntılı olarak açıklıyor. Örneğin “İşlek bir caddenin kenarında, bir köprünün altında uyumak; sabaha kadar şehrin gürültüsünü yaşamak demektir” ve “Bir rıhtımda uyumak; nehrin muhteşem manzarasını izlemek demektir” şeklinde.

Konaklama ücreti gecelik 15 $ ve çoğunlukla arkadaşlara hediye göndermek amacıyla rezervasyon yaptırılıyor. Bu iş fikri tuhaf ve gelecek vaat etmiyor gibi görünebilir fakat otel şimdiye kadar 1000’den fazla rezervasyon isteği almış durumda. Bu tuhaf otele ödediğiniz ücretin tamamına yakını evsizleri koruma vakfına gönderiliyor. Bu yönüyle de sosyal bir girişimcilik örneği.

Bu eşi benzeri görülmemiş otelin sahibi aynı zamanda bir gazete bastırıyor. Bu gazete halkın şehirdeki evsiz insanları fark etmesi amacıyla basılyor. Ve sokakta yaşayanlar için yardım parası topluyor. Faktum Otelinin web sitesinde Göteborg’da 3400 evsiz olduğu yazıyor.

Bu proje bize hayır işinin ve işin birlikteliğine mükemmel bir örnek sunuyor. Son zamanlarda bu tarz sosyal girişimcilikleri çok görür olduk. Umarız bu sosyal proje de uzun soluklu olur.

Sizce bu fikir Türkiye’de de hayat bulabilir mi?

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top