Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Rehabilitasyon merkezlerinin pek çok türü vardır. Ancak hepsi için geçerli olan bir gerçek var ki bu büyük bir görevdir. Rehabilitasyon merkezi açarken iş planına, sermayeye, tesis yerine, izinlere ve personele ihtiyacınız olacaktır.

Devamını oku: Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Rehabilitasyon merkezi açmanın detaylarını öğrenmek ister misiniz? Bu makaleyi okuyun ve bu iş nasıl yapılır öğrenin.

Rehabilitasyon merkezlerinin pek çok türü vardır. Hepsi belli hastaların özel ihtiyaçlarına göre belirli hizmetler sunarlar. Kalp hastalığı olanlar, alkolikler, uyuşturucu bağımlıları ve geçirdikleri kazalar sonrası iyileştirilmesi gereken hastalar için rehabilitasyon merkezleri vardır. Rehabilitasyon merkezleri sağlık kuruluşu olduklarından açabilmeniz için büyük miktarda sermayeye ve çok sayıda izne ihtiyacınız olacaktır. Merkezinizi açarken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için aşağıdaki maddeleri okuyun.

MERKEZ YERİ

Rehabilitasyon merkezleri, insanların hastalıklarından kurtuldukları ve tedavi oldukları yerlerdir. Bu insanların iyileşmelerine yardımcı olacak, stresten ve gürültüden uzak kalabilecekleri bir yere ihtiyaçları vardır. Bu nedenle rehabilitasyon merkeziniz için en ideal yeri bulmalısınız ve tercihen şehrin çevresindeki yerleşim alanlarını seçmelisiniz.

RUHSAT ve İZİNLER

Rehabilitasyon merkezleri sağlık kuruluşları oldukları için gerekli olan bütün ruhsat ve izinleri almaları gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Yönetmeliğini dikkatlice gözden geçirin. Bağlı bulunduğunuz belediyeye ve Sağlık Bakanlığına konuyla ilgili başvuruda bulunun ve nelerin gerekli olduğunu öğrenin.

TESİS

Bu madde hem fiziksel yeri hem de ihtiyaç duyulan ekipmanları kapsar. Binanın alınması, inşa edilmesi veya kiralanması gerekebilir. Tesis için gerekli olan ekipmanlar yeni veya ikinci el olarak alınabilir.

ÇALIŞANLAR

Çalışanlar en önemli varlıklarınızdır. Rehabilitasyon merkezinizin türüne bağlı olarak terapistler, doktorlar, hemşireler, danışmanlar ve yardımcılar gibi farklı türdeki tıbbi profesyonellere ihtiyacınız olacaktır. Yönetim ve muhasebe işleriyle ilgili çalışanlara, kasiyerlere ve sekreterlere ihtiyacınız olacaktır. Sizin için en avantajlı durum rehabilitasyon merkezinizin yakınında oturan kişileri işe almaktır. Aksi takdirde bu kişilerin merkeze gidip gelmeleri zor olacaktır ve bu nedenle daha yüksek ücretler ödemeniz gerekecektir.

SERMAYE

Bütün bunları gerçekleştirebilmek için sermayeye ihtiyacınız olacak. Gerekli olan sermaye miktarı merkezin büyüklüğüne, hizmetlerinize ve tesisinizin yapısına göre değişecektir. Rehabilitasyon merkezi açarken bir sürü ekipmana ve makineye ihtiyacınız olacak. Fizik tedavi merkezleri gibi olanlarsa daha maliyetlidir. Yeni bir bina inşa etmekse kiralamaya göre daha büyük sermaye yatırımı gerektirir.

İŞ PLANI

İş planı sadece merkezin işleyişi için değil aynı zamanda merkezin gelişimi içinde gereklidir. Hem gerekli olan ruhsat ve izinlerin alınması hem de yatırımcılardan ve bankalardan kaynak sağlanması için hazırlanması gerekir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top