Yeni Bir İş Fikri

İtalyanlar, oldukça becerikli ve girişimci insanlar olarak tanınırlar. Bazen, aniden  bütün insanları kendisinden bahsettirecek alışılmadık bir fikirle ortaya çıkabilirler. Bilindiği üzere yemeğin İtalyanların hayatında cok özel bir yeri vardır. Dünyadaki bir çok “zor beğenen” gurmeleri bile %100 tatmin edecek birçok iyi bilinen İtalyan restaurantı mevcuttur.

Kısa bir süre önce, Floransa medyası halkın ve turistlerin oldukça ilgisini çekecek gerçekten “eşsiz” bir restaurantın büyük açılışı ile ilgili duyurular yaptı. Adı “L’è maialà” olan bu restaurantta öğle yemeği, kahvaltı veya akşam yemeği yediğiniz zaman ne nakit ne de kredi kartı ile hiçbir ödeme yapmıyorsunuz. Yani restaurantta yedikleriniz ve aldığınız hizmet için hiçbir para ödemiyorsunuz! Ödemelerinizi barter (değiş-tokuş) yöntemi ile yapıyorsunuz. Restaurant, ödeme için getireceğiniz meyve veya sebzeden tutun da el yapımı hediyelik eşyalara kadar her şeyi kabul ediyor. Bu yöntem ile restaurant sahibi tüm ülkeyi kasıp kavuran ekonomik kriz ile başa cıkılabileceğini göstermeye çalışıyor.

 

Kısa sürede “L’è maialà”, hem yerel halkın hem de turistlerin yoğun uğrak yeri olmuş durumda. Bu restauranta rezervasyon yaptırırken yiyeceğiniz yemek karşılığında ne ödeyeceğinizi o anda belirtmeniz gerekiyor; Bu,  meyve- sebze gibi bir gıda maddesi de olabilir veya başka herhangi birşey. Ancak, ne ve ne kadar yiyebileceğiniz veya ne kadar indirim alacağınız, vereceğiniz şeyin değeri kadar olacağını unutmamanız gerekiyor.

Bu “eşsiz” fikrin ticari getirisinin olabileceğinden pek emin değilim, ama; Şu kesin ki ,bu buluş, internet ve basılı yayında odukça çok yer alacak ve bu yüksek oranda bedava reklam yapmak anlamına geliyor. Kim bilebilir ki, bu restaurant popüler ve meşhur bir resturant olduktan sonra, “ne getirirsen onunla öde” sloganını “nakit veya kredi kartı ile öde” sloganı ile değiştirmesin.

[dcs_postbox id=”6395″ type=”medium-225″ words=”12″ /][hana-code-insert name=’orta’ /]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top