Doğum Fotoğrafçısı Olmak

Doğum fotoğrafçılığı son zamanlarda ülkemizde de talep görmeye başladı. Bebeklerinin doğumunu profesyonel bir fotoğrafçıya fotoğraflatmak isteyen aileler doğum fotoğrafçılarına başvuruyorlar.

Hem sezaryen, hem de normal doğum , profesyonel doğum fotoğrafçısı tarafından fotoğraflanabiliyor. Son derece yoğun ve çalışma programı belli olmayan bir iş olması sebebi ile doğum fotoğrafçılığı , gerçekten mesleğe ilgi duyan ve bu işi seven kişiler tarafından yapılmakta. Gecenin bir yarısı , ani bir doğum için hastaneye çağrılmanız, çok sık karşılaşılan bir durum. Ayrıca hastanede, yeni doğan bir bebeği fotoğraflamakta olmanız sebebi ile hijyen de son derece önemli.Daha önce bir doğuma tanıklık etmediyseniz,kesinlikle etmelisiniz.Vereceğiniz tepkiler bu işi yapıp yapamayacağınızı size gösterecektir.Çünkü bazı insanlar kana dahi aşırı reaksiyon gösterebilmektedir.Bu sizin psikolojik yapınızla ilgili bir durum.Bayıldığınız takdirde bu iş için uygun değilsiniz demektir.

Türkiye’de şu anda genelde İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde  doğum fotoğrafçılarına talep bulunmakta. Doğum fotoğraflarında , bebeğin ilk doğduğu anda kan ve kordonun çekilmesi sebebi ile siyah beyaz fotoğraflar tercih edilmekte.Bu sayede daha özel anlar ortaya çıkmakta.

Doğumun fotoğraflandırılabilmesi için gerekli izinler, aile tarafından doktorlardan alınıyor. Çekimlerde sağlık tedbiri için flaş kullanılmasına izin verilmiyor,bu yüzden flaşsız çekim yapıyorsunuz.Zaten ameliyathane ışıklandırması da gayet güzel.

Hamilelik döneminde başlanılan resim çekimleri, doğum sırasında, sonrasında ve hastaneden eve dönüşte de devam ediyor. Hazırlanan poster, bebek albümü ve CD için toplam fiyat 600 ile 800 tl arasında değişmekte.

Bu mesleği yapmak için bebekleri sevmek, hastane koşullarından rahatsızlık duymamak, her an her saat doğum için çağrılmaya hazır olmak gerekiyor. Steril olmak, hijyen şartlarına uymak da olmazsa olmazlardan.

[hana-code-insert name=’orta’ /]

1 thought on “Doğum Fotoğrafçısı Olmak”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top