Boyacılık Mesleği ve Özellikleri

Eğer düşük sermayeli bir iş kurmayı düşünüyorsanız, boyacılık işi aradığınız iş olabilir. Ev boyama işi yerel olarak kurulabilecek, az bir ekipmana ihtiyaç duyacağınız ancak son derece geniş olasılıklara sahip bir iştir.

Boyacılık işi için, ilk ihtiyacınız olacak ürünler, boya fırçaları, merdiven, iş kıyafetlerı, bant ve mezuradır. Ayrıca bir kamyonete veya tüm ekipmanlarınızın nakliyesini yapmanıza yardımcı olacak herhangi bir araca ihtiyacınız olacaktır.

Projenizin şekline göre ek ekipmana da ihtiyaç duyabilirsiniz. Yatırımı minimum seviyede tutabilmek için, yerel hırdavat dükkanları ile bazı malzemeleri kiralayıp kiralayamayacağınızı öğrenebilirsiniz

Ne türde bir Boyacısınız ?

Bir iç mekan boyacısı olabilirsiniz, evlerin odalarına, salonlarına hayat,renk getirebilirsiniz. Ya da bir dış mekan boyacısı olarak, evlere vereceğiniz renkler ile farklı stiller yakalamalarına yardımcı olabilirisiniz. Ya da belki de her ikisi için de yeteneğiniz vardır.

Bakış açınızı belirlemek müşterilerinizi ve pazarınızı oluştururken son derece önemlidir. Plan yaparken özellikle evlerin dışlarında ne tip işler yapabileceğinizi belirleyin.

İşinize Odaklanmak

İyi haber şudur ki, ister iç ister dış mekanlar için çalışın boyacılık son derece düşük bütçe gerektiren bir iştir. Kötü haber ise, rakipleriniz çok olacaktır.

Öyleyse üzerinize düşen en önemli görev, işinizde sizin diğerlerinden “neyi” daha iyi yapabileceğinizi bulmaktır. Diğerlerinden farkınızı ortaya çıkartın ve daha sonra müşterilerinize bu farkınızı pazarlayın.

Mesela eğer bir iç mekan boyacısı iseniz, başkalarının yapamadığı bir şekilde renkleri karıştırıp farklı renkler elde etme yeteneğiniz mi var ? Boya ile sahte desen ve görüntüler mi oluşturuyorsunuz ? Belki de çocuk odalarına farklı desenler çizebiliyorsunuzdur.

Eğer bir dış mekan boyacısı iseniz, yüksek binaları boyamaktan korkmuyor musunuz ? Son derece dakik ve arandığınızda anında istenilen yerde olabiliyor musunuz ? Güvenirliğiniz ve müşteri hizmetleriniz sizin avantajınız mı ?

Boyacılık işine başlarken, uzmanlık alanınızı belirlemek sizin için son derece hayati bir önem taşır.Kendinizi farklılaştırmanız gerekmektedir. Uzmanlık alanınızı belirledikten sonra, sizin bu hizmetlerinizden kimlerin faydalanmak isteyeceğini düşünün.

Ev boyamaktan bahsediyoruz ama aslında bu ofisleri boyamak, apartmanları boyamak şeklinde çeşitlendirilebilir.

Emlak komisyoncuları, apartman sahipleri, ev kiralama firmaları gibi sürekli müşterisi değişen binalarda iş yapan kişiler, yeni müşterilere binayı hoş ve taze göstermek için sürekli yeni bir boya badana talebinde bulunacaklardır.Bu tarz insanlarla kuracağınız bağlantılar işinize büyük bir potansiyel katacaktır.

 

Boyacılık İşine Başlamak – Pazarlama

   [dcs_ul_list type=”accept”]

  • Paranızı ana ekipmanlarda harcadıktan sonra, bir sonraki yatırım pazarlama faaliyeti olacaktır. İşinizin duyulmasını sağlayın.
  • Eğer bir dış cephe boyası yapıyorsanız, boyadığınız mekanların girişine kendi isminizi, telefon numaranızı asmak için izin isteyin ve yerleştirin.
  • Çevredeki komşular bu güzel işi kimin çıkardığını bilmek isteyeceklerdir. İş kartları hazırlayıp, komşuların posta kutularına yerleştirin, böylece hazırda sizin bilgilerinize sahip olsunlar. Kartlarınızı tüm arkadaşlarınıza da dağıtın.
  • Boyadığınız mekanların öncesini ve sonrasını gösteren fotoğraflar çekin ve potansiyel müşterilerinize çalışmalarınızı gösterin. El ilanları ile çevrenize duyuru yapın. Yerel müteahit ve dekoratörler ile görüşün, işbirliği tekliflerinde bulunun.
  • Az bir bütçe, boya yeteneği ve üstün bir pazarlama ile boyacılık sizin için muhteşem bir işin başlangıcı olabilir.

[/dcs_ul_list]

[hana-code-insert name=’orta’ /]

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top