Kartondan Yapılma Maket Trafik Polisleri

Artan trafik sorunları yenilikçi çözümleri de beraberinde getiriyor. Trafik güvenliği alanında gerçekten çok şaşırtıcı girişimler hayata geçiriliyor.

Onlar hava koşulları ne olursa olsun haftada yedi gün çalışıyor, hiç mola vermiyorlar, rüşvet almıyorlar ve en güzeli maaş da almıyorlar. Sıkı durun onlar Bangalore’nin yeni maket trafik polisleri ve trafikte görev alıyorlar!

Hindistan’ın fabrika şehri Bangalore, trafik suçları yüzünden ciddi zorluklar yaşıyor. 2012 yılında şehirde otomobil sayısı az olmasına rağmen yollardaki ölümlerde büyük artış yaşandı. Kaynaklara göre Bangalore’de trafiği kontrol altında tutmak için 6 bin trafik polisi gerekiyor fakat şu anda ellerinde 3 bin adet trafik polisi var. Yeni kadro açmak yerine yerel otoriteler masrafa yol açmayacak dahice bir fikir ürettiler; şehrin en işlek caddelerine yerleştirilecek kartondan yapılma maket trafik polisleri. Şu an için bunlardan sadece üç tane var fakat sonuçlar hayranlık uyandırıcı buna göre Bangalore’de trafik kaosunu çözmek için şehre 10 tane daha sahte trafik polisi yerleştirilecek.

Dr. MA Saleem NDTV’ye yaptığı açıklamada “Her yola her kavşağa trafik polisi koyamayız, elimizde bu kadar polis memuru yok ve sürücüler trafik polisi görmedikleri zaman trafik kurallarını hiçe sayıyorlar.” dedi ve şöyle devam etti “Bu uygulamanın güzel etkileri oldu. Birçok insan bu maketleri uzaktan görünce trafik kurallarına uymaya başlıyor. Hatta bir sürücü maketle konuşmaya bile kalktı.” İnsanlar bunu duyduklarında alınan tepkilerden doğru yolda olduklarını anlamışlar. Bangalore’deki emniyet müdürlüğü sürücülerin eninde sonunda gerçeği anlayacaklarını düşünerek sahte trafik polislerini gerçekleriyle değiştirmeye çalışıyor.

Bangalore’deki sürücülerin tepkileri pozitif yönde. “İyi bir uygulama. Uzaktan bakıldığında aynen gerçek polis gibi.” diyor bir sürücü. Başka bir tanesi de “İki ya da üç kez gerçek polis memuru olduğunu düşünerek yavaşladık.” diyor. Şehirdeki maket polis uygulaması gayet iyi gidiyordu ta ki maketlerden biri çalınana kadar… Evet doğru Hindistan’da birileri maket polisi çaldı. Fakat bir hırsızlık olayı yüzünden maket polis uygulaması geri çekilmeyecek. Böyle bir durumun bir daha tekrarlanmaması için otoriteler maketlerin üzerine video kamera yerleştirmeyi düşünüyorlar.

Sıradışı bir girişimcilik olan cansız trafik polisleri ilk defa ortaya çıkmıyor. Çin yıllardan beri ömürlük maketlerden kullanıyor fakat onlarınki Bangalore’de kullanılanlar kadar gerçekçi değil.

Sizce trafik güvenliği konusunda başka ne gibi girişim fikirleri hayata geçirilebilir?

[hana-code-insert name=’orta’ /]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top