Örgü İşine Başlamak İçin İpuçları

Tekstil sanatlarından ‘örgü’ işine başlamayı mı düşünüyorsunuz? Modellerden kaynak bulmaya kadar örgü işine dair ipuçlarını sizler için sıraladık.

Örgü işi yaparak para kazanmak: Eğer hobi olarak örgü örüyorsanız ve bu örgü aşkınızı karlı bir işe dönüştürmek istiyorsanız, birçok elbiseyi hazır hale getirmeniz uzun zaman alacağından, asla para kazanamayacağınız korkusuna kapılabilirsiniz. Bu problemin etrafında çalışacak olursak, öncelikle örgüye dair zihniyetinizi ticari olarak değiştirmelisiniz. Bu bölümde konuya birçok farklı açıya yaklaşacağız.

Örgü örmek çok güzel bir el işi ancak bu işin handikabı kısıtlı zamana sahip olmak. Ancak bu işi hobi olarak yapıyorsanız ve iğnenizi ya da örgü şişlerinizi bu iş için sallamayı düşünüyorsanız umutsuzluğa kapılmayın. Evde örgü işi yaparak pekala hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz.

Eğlence için örenler, zihniyetlerini ticari anlamda değiştirmeye hevesliyseler özel örgü ürünlerle de para kazanabilirler.

   [dcs_ul_list type=”accept”]

  • Örgü makinesi kullanmak: Bir örgü makinesi, süreci efektif bir şekilde hızlandıracak, hem yarı hem de tam otomatik bir enstrüman. En kolay şekliyle örgü makinesi düz parçaların örülmesini hızlandırır ve geri kalan ayrıntıları siz tamamlarsınız.

[/dcs_ul_list]

   [dcs_ul_list type=”accept”]

  • Çevresinden örmek: Bu teknikte özel bir örgü iğnesi yardımıyla örülü kumaşın etrafından dolanarak diliyor ve dikiş izi belli olmuyor. Herhangi bir etek düşünün, genellikle iki ana kısımdan oluşur ve kenarlarında dikişler vardır. Çevresinden örme yöntemi, elbiselerin ve yastık gibi ev aksesuarlarının oluşturulmasında kolaylık sağlar.

[/dcs_ul_list]

   [dcs_ul_list type=”accept”]

  • Örme Aksesuarlar: Örme eldivenler ilk etapta ürünlerinizin çok olması için tercih edilebilirsiniz, bunun dışında, çabucak çıkarabileceğiniz başka aksesuarlar da var. Örneğin bandana, şapka, ve el çantası gibi. Özellikle boncuklu payetli örme çantaları özel ürün kapsamında sunarsanız bayanların çok ilgisini çekebilirsiniz. Aklınızda bulunsun, bu tarz ürünler için hedef piyasanızı 10 – 20 yaş aralığındaki genç bayanlar oluşturur. Böyle parçaları hem örmek kolaydır hem de daha az malzeme harcarsınız. Aksesuarlar için belli tipte iplikler kullanmanıza gerek yok. Birkaç çeşidi bir arada kullanmanız ürünü farklı kılacaktır. Ancak yine de ayırt etmeniz gereken noktalar var. Örneğin, kalın iplikle örülen bir ürün kış ayları için uygun olurken, yazlık bir bandana olarak kullanılmaz..

[/dcs_ul_list]

 

Moda olan ve ilham veren hızlı örme kitapları: Örme aşkınızı, bir işe dönüştürmekte kararlı mısınız? Tam da bu noktada önemli bir dezavantajınız var. İyi bilinen bir tasarımcı değilseniz eğer, el yapımı örme ürünleri seri şekilde elden çıkarmanız zor olacaktır. Sakın ümitsizliğe kapılmayın. Ticari anlamda örme işinde para kazanmanın anahtarı bu işi basite indirmek ve şapka, saç bandı gibi ufak çaplı ürünlerde uzmanlaşmaktır. Size bu konuda kaynak olabilecek ve ilham verecek, kendi basit örgü çizginizi oluşturmanızı sağlayacak kitaplar tavsiye ediyoruz.

Kolay ve sevimli tığ işleri: Temel tığ işi tekniklerini kullanarak yapabileceğiniz birbirinden güzel, sevimli ve kolay tığ işi projelerini bulabileceğiniz kitaplar mevcut. İster tığ işlerine yeni başlayın, ister deneyimli olun, bu kitaplarda bulacağınız rengarenk ve fikirlerle dolu modelleri gördüğünüzde hemen örmek isteyeceksiniz. Tığ işinden çantalar, battaniyeler, bebek patikleri, duvar süsleri, minik oyuncak ayıcıklar, şal gibi pek çok model ve fikir sizleri bekliyor. Bazı kitapların ilk bölümlerinde tığ işinde kullanılan tüm teknikler, diyagramları ve adım adım açıklamaları ile birlikte bulabilirsiniz.

Örgü Rehberi: Bu kitap, ihtiyacınız olan bilgiyi hızlı ve kolay bir şekilde bulmanız için renklerle kodlanmış bölümlere ayrılmıştır. Her yeni teknik net şemalar, fotoğraflar ve adım adım açıklamalar ile anlatılmaktadır. Başlangıç Bölümü mor renk ile belirtilmiştir ve örgüye başlarken ihtiyacınız olan temel teknikleri öğretmektedir. Örgünüz için doğru iplik ve şiş seçimi hakkında çok değerli bilgiler sunmaktadır. Bu bölümün en son sayfasında, örme becerinizi geliştirecek faydalı tavsiyeler ve ipuçları mevcuttur. İleri Teknikler sayfaları mavi ile belirtilmiştir ve ajurlu örgü, saç örgüsü ve renkli örgü gibi örgü alanınızı genişletecek daha fazla teknikler göstermektedir. Dairesel örgü de bu bölümde açıklanmaktadır. Bu kitap, ilmek atma tekniği, düz ve ters örgü gibi örgüye başlamak için ihtiyacınız olan temel tekniklere götürecek, saç örgüsü ve otantik örgü gibi yeni teknikleri denemeniz için sizi cesaretlendirecektir. Eviniz ve sizin için, kendinize güveniniz ve beceriniz arttıkça basit desenlerden daha zorlu desenlere uzanan çok çeşitli projeleri bu kitapta bulabileceksiniz

Büyük Örgü Kitabı: 57 uygulamalı model, 42 farklı örgü tekniği, adım adım örgüye başlama, model çıkartma, püf noktaları. Rengarenk, şık ve modern giyinmek elinizde! Moda devi İtalya’nın ünlü stilistleri tarafından verilmiş farklı renk, desen ve kullanım önerilerinin de yer aldığı Büyük Örgü Kitabında örgünün, hırka, kazak ve atkı dışında; pelerinden kısa cekete, tişörtten çantaya, bolerodan, jile ve şorta kadar pek çok alternatifi var. Modellerin ayrıntılarıyla açıklandığı kitapta, çizimler ve fotoğraflar sayesinde tüm sorularınıza cevap bulacak ve birçok aksesuarı yünle örebileceğinizi göreceksiniz. Her zaman elinizin altında olmasını isteyeceğiniz örgü kitabınızda, ördüklerinize vatkalar, cepler, pililer ve kıvrımlar ekleme, nakış işleme gibi bilgilere de ulaşabilmeniz mümkün.

 

Natürel boya ve organik iplerle ürünlerinizin değerini artırın.

El işi ile uğraşan dükkânlardan ya da online olarak sentetik iplik almak çok kolaydır peki natürel iplik kullanmanın cazibesi nedir? Eşsiz olanı arayan zanaatkarlar için ideal olan natürel ipliklerdir. Kullanılan natürel malzemeye göre kullanılan her boya nispeten farklılık gösterecektir. Hatta aynı tip bitkiden üretilen boyayı kullansanız bile, büyüme sürecinde karşılaşılan pek çok faktör rengi etkileyecektir. Dolayısıyla siz aynı üründen üretseniz bile ürününüz tek tip olmayacaktır.

Diğer yandan yalnızca organik yün kullanarak artıracağınız katma değeri de unutmayın.

İplik tedarikçilerini bulma

İplik sizin ilk ihtiyacınız olacak materyal. Başka şeylerden vazgeçebilirsiniz ama söz konusu olan örgü örmekse iplikten vazgeçemezsiniz. Örme işiniz için iplik, tekstil ürünleri ve işle bağlantılı aksesuarları nereden tedarik edeceğinize dair kapsamlı bir araştırma yapın. Aslında tedarikçileri tespit etmenin en iyi yolu, bu işi halihazırda yapan insanların yanında bir süre çalışmak olacaktır. İşi A’dan Z’ye kapana kadar çalışıp sonrasında ayaklarınız yere sağlam basarak kendi işinizi kurabilirsiniz.

Başka bir zanaatkarın yanında çalışmak size yalnızca spesifik yetenekleri öğretmekle kalmaz, aynı zamanda size işin tüm açılarını görebilmenizde, satış yetenekleri kazanmanıza ve tedarik zincirinizi oluşturmanıza yardım eder. Önceden edineceğiniz tecrübe kesinlikle başarınızın anahtarı olacaktır. Ancak atlanmaması gereken noktalar var. Mutlaka toptan satış yapan tedarikçileri bulmalısınız ki indirim avantajından yararlanabilesiniz. Perakende fiyatı oluşturabilmeniz için ham maddelerinizi kaça alacağınızı bilmelisiniz.

Tedarikçi bulmanın diğer bir yolu, sanat ve el işi kitaplarında yer alan firmaları araştırmaktır. Bu tarz ticari yayınlar özellikle yardımcı olacaktır çünkü, toptancılar sizin gibi alıcıları etkilemek için bu tarz dergilere yoğun olarak reklam verirler.

Basite inelim; İnternetten araştırma: Elbette ki bu seçeneği boş geçmemek lazım. Google’a toptan iplik tedarikçileri yazdığınızda karşınıza birçok potansiyel iplik tedarikçisi çıkacaktır. Bunların hepsi toptancı olmamakla birlikte başlamak için adım atmanız gereken bir mecra olduğu kesin.

** El işlerinin sergilendiği kermeslere gidin, bit pazarlarına gidin, bu işte dikiş tutturmuş başka mağazalara gidin ve sorular sorun ve bu işe dair ufkunuzu genişletmeye çalışın.

 

Daha fazla tavsiye:

   [dcs_ul_list type=”accept”]

  • İlk etapta isminizi oluştururken, küçük ama efektif ve orijinal parçalardan başlayın. Örneğin aşağıdaki sevimli şapka pek çok genç kızın almak isteyeceği bir ürün.

[/dcs_ul_list]

   [dcs_ul_list type=”accept”]

  • Sizin imzanız gibi algılanacak farklı bir aksesuar üzerinde çalışın. Hatta patent hakkını bile alabilirsiniz. Böylece isminiz biraz tanındığında ve sizin imza ürününüzü yapmak isteyen başka firmalar olduğunda, pek gayret sarf etmeden kendi tasarım hakkınızı alabilirsiniz.

[/dcs_ul_list]

   [dcs_ul_list type=”accept”]

  • Kendinize bir marka ismi bulun..Bu kısım çok önemli. Rastgele bir şeye karar vermeyin. Üzerinde kafa yorun!

[/dcs_ul_list]

Para kazanmaya başlamanın kısa yolu

Eğer örgü becerinize güveniyorsanız, bu işten kısa bir süre içinde de para kazanmaya başlayabilirsiniz. Evlere örgü işi veren birçok kişi ya da firma bulunmakta. Ancak bu kişi ve firmalarla iletişime geçmek bazen çok zor olabiliyor. Bu noktada evde örgü işi yapmak isteyenler ile iş verenleri buluşturmak için size bir fırsat sunuyoruz. Dilerseniz yazımıza yorum yapabilir, kendinizden ve yapabileceğiniz örgülerden bahsedebilirsiniz. Yorum yaparken yazım hataları yapmamaya ve imla kurallarına lütfen özen gösteriniz. Aksi takdirde yorumlarınız onaylanmayacaktır.

[hana-code-insert name=’orta’ /]

2 thoughts on “Örgü İşine Başlamak İçin İpuçları”

 1. emekliyim 54 yaşındayım her türlü örgü örmeyi seviyorum etamini ve resim yapmayı seviyorum. Bunları ticarete dönüştürmek istiyorum.

 2. ismim filiz izmirde oturuyorum. 26 yaşındayım yün örgü örmeyi biliyorum ve seviyorum yardımcı olursanız sevinirim. 0553 281 76 27

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top